İlk Evin Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 2009 yılında kurulmuştur ve 1200 öğrenci kapasitelidir.

Kurumumuz 4000 m² alan üzerinde son deprem yönetmeliklerine uygun olarak inşa edilmiş olup toplam 3750 m² kapalı alan ile 5 kattan oluşmaktadır.

İlk Evin bünyesinde bulundurduğu 36 adet bireysel eğitim odası, 9 adet grup eğitim odası, 4 adet fizik tedavi salonu, 2 adet oyun ve etkinlik odası, rehberlik servisi, aile danışmanlığı birimi, el sanatları atölyesi, eğitim amaçlı tam donanımlı kapalı engelli yüzme havuzu, duyu bütünleme odası, 100 m² kapalı spor salonu, 160 kişilik tiyatro ve konferans salonu, kütüphane, internet erişim odası, revir, veli bekleme salonu, bebek bakım odası ve açık oyun alanıyla özel eğitim ve rehabilitasyon sektöründe Türkiye’de özgün olarak projelenmiş ilk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezidir.

Tüm eğitim üniteleri, standartlar üstü geniş kullanım ve yaşam koşullarına uygun olarak çocukların rahat hareket edebileceği, ferah boyutlarda ve özel eğitime uygun renklerde tasarlanmıştır. Yapı malzemelerinde tamamen anti alerjik boya ve döşeme ürünleri kullanılmıştır.

Hidroterapi (suyla tedavi) çalışmalarının uygulandığı tam donanımlı kapalı yüzme havuzuna öğrenciler özel tekerlekli sandalye ile eğimli rampadan inerek rahatça girebilmektedir. Havuzun suyunun sıcaklığı yaz ve kış aylarındaki hava koşullarına göre otomatik ayarlanmaktadır.

Binanın her katında uluslararası standartlarda tam donanımlı engelli tuvaletleri ve aksesuarları yer almaktadır. Temizlik konusunda da azami derece hijyen kurallarına uyulmaktadır.

Binanın en üst katında, velilerin her an konfor ve huzur içerisinde çocuklarını bekleyecekleri teknolojik altyapısı kurulmuş 100 kişi kapasiteli açık teraslı kafeterya yer almaktadır. Hijyen koşulları dikkate alınarak tasarlanmış personel yemekhanesinde her gün yemek servisi yapılmaktadır.

Güvenliğin 7/24 kamera sistemi ve özel güvenlik personeli ile sağlandığı İlk Evin Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, tam donanımlı merkezi yangın söndürme sistemi ve yangın teçhizatıyla birlikte sedye asansörü, ilk yardım ünitesi ve jeneratör kullanımı ile tam bir akıllı bina olarak planlanmıştır. AB standartlarında çağın gerektirdiği son teknoloji ve ekipmanları ile farklı gelişen çocuklarımızın eğitiminde fark yaratacak duyu bütünleme odası, ışıklı top havuzu, müzikli tedavi alanları ve spor salonuyla en iyi kalitede hizmeti sizlere sunuyoruz.

Her ay farklı gösterimlerin olduğu sinemamız tüm veli ve öğrencilerimize ücretsizdir. Alan mezunu el sanatları öğretmeninin koordinasyonunda faaliyet gösteren bir el sanatları atölyemiz bulunmaktadır. El sanatları atölyemiz çocuklarımızın üretimleriyle sergiler düzenlemektedir.

Kurumumuz bünyesinde, alanında uzman eğitim kadromuzun düzenlediği tüm engelli ailelerine ve eğitimcilere açık, engel gruplarıyla ilgili bilgilendirme seminerleri verilmektedir. Seminerlere katılım ücretsizdir.